Helfíkův kotár


„Je lépe zapálit alespoň malou svíčku, než proklínat tmu“. Pod tímto mottem od roku 2001 proškolujeme děti 5. tříd ze Slavičína a okolí v poskytování první pomoci a učíme je orientovat se v situacích, do kterých se může dostat každý z nás, formou soutěže, jejímž smyslem je vychovat mladou generaci, která se nebude bát kdykoli a komukoli poskytnout první pomoc při ohrožení zdraví nebo života s jistotou a samozřejmostí. Soutěž vznikla z iniciativy ZZS Jeseník. Naše regionální soutěž probíhá pod názvem Helfíkův kotár. Daná tématika je dětem předkládána nenásilnou formou hry a zábavy.

Samotná soutěž je však pouze vyvrcholením toho nejdůležitějšího a tím je předat dětem znalosti nezbytné pro získání schopnosti pomoci lidem postiženým úrazem, nebo ohroženým na životě. Již několik let se na školách tato problematika nevyučuje a jak se záchranáři přesvědčují takřka denně, její znalost a schopnost pozitivně reagovat ve vypjatých situacích, jakými úrazy nepochybně jsou, je velmi slabá i u dospělé populace.

Ve Zlínském kraji byl slavičínský region první, který se do soutěže zapojil. Soutěž probíhá ve spolupráci s Krajským střediskem zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje, OO Policie ČR Slavičín a HZS Zlínského kraje. Finále se každoročně uskutečňuje začátkem června v Pivečkově lesoparku. Nejlepší dvoučlenné hlídky získají putovní pohár pro svou školu.

 

Comments are closed.